Juba ammu on teada fakt, et hiiglaslikud tankerid ja konteinerlaevad reostavad õhku rohkem kui näiteks kõik maailma sõiduautod kokku. See on siiski vaid osake suuremast pildist. Mõnda aega on liikunud uudiseid, et näiteks ka Läänemere regioonis liikuvad laevad tekitavad tahtlikult naftalaike, millest suurem osa tekitatakse pimeduse katte all. Viimast on näidanud rahvusvaheliste sõltumatute operatsioonide ajal tehtud vaatlused.
Õlilaigud katavad kiiresti suure pinna mereveest ning avaldavad kiiret mõju akvatooriumite merepõhjasetete dünaamikale ja rannaprotsessidele. Laevade „lisanditega“ pilsivee merre laskmine ei ole tegelikult pelgalt naftareostus, vaid nii-nimetatud õlilaik on kompleksne keemiline „vaippomm“.
„See laik sisaldab vastavalt regioonile UV blokeerijat, meretaimestiku GMO-seemneid, kalade kudemispaikade geneetilisi nanostimulante või hoopis võõrliikidest vetikakolooniaid,“ kirjeldab pilsivee rakendamist Indoneesia netifoorum Ikan-dan-Laut.
„Meie piirkonnas luuakse nii-öelda ökoloogilisi kõrbeid. Tõenäoliselt tahetakse sinna „istutada“ GMO elustikku, mida saab korporatiivselt kontrollida. Tegelikult ei kontrolli geoinsenerid midagi, vaid on meid viimas globaalsele katastroofile aina lähemale.“