1992. aastal Barcelonas Erika Salumäe olümpiavõidule veeretanud kollane trekiratas olevat antropoloogi (Udras on uurinud ka kuulsat eestlaste muinasraketti - toim) sõnul hoopis eestlaste püha relv, mis on neid läbi aegade vabadusvõitlustes aidanud.
"Selle metalli hüüdnimi on Raju-Toomas. Räägitakse, et see valmistati eestlaste tellimusel Soomes aastal 999. Ime-metallist taoti mõõk, mis võitleja võitmatuks tegi. Hoia ainult raisast kinni ja mõõk rappis vaenlased ise seibideks," läheb teadlasel suu vett täis.
Kui Erika ratas välja jätta, pärineb Kase sõnul viimane info ime-metallist Vabadussõja perioodilt. Kui inglise admiral Sinclair kinkis eestlastele 1918. aastal 75mm seniitsuurtüki, taoti just Raju-Toomasest sellele lukk.
"Suurtüki nimeks pandi muidugi Onu Tom! Onu Tom paigaldati soomusrongile ja see oli nii täpne, et punastel muud ei jäänud kui ainult joosta. Kui punased oma patareiga paugu soomusrongi poole tegid, kukkus mõni sekund hiljem täpselt nende kahurile Onu Tomi pomm!" seletab antropoloog.
Peale sõda jäi ime-metall kadunuks ning paljud kahtlustasid, et see juba ammu suurvõimude poolt anastatud on. Nüüd aga ilmus see välja ja on lausa Eesti poole teel!
"Minu täpsed analüüsid näitavad 99-protsendilise kindlusega, et Salumäe trekiratas on Raju-Toomas! Kui te 1992. aastal tehtud võistlusvideot vaatate, siis näete isegi, mis imevärki see metall korraldas. Isegi narris vahepeal vastast," itsitab Udras. Tema sõnul aitas ka see tegu Eestit vabana hoida. "Küllap keegi tark oskas Raju-Toomasega ümber käia."
Mida selle avastusega peale hakata? "Kui nüüd ratas tagasi Eestisse tuuakse, tuleb see kohe mõõgaks taguda ja pühas hiies kivi alla panna! Siis ei julge ükski vaenulik võim meid sorkima tulla. Küll nende luureagentuurid juba teavad, millist masti kättemaks neid ootaks!" prahvatab muidu hipiliku olemisega teadlane mürinal.
Et Raju-Toomasel veelgi suurem jõud oleks, peab antropoloogi sõnul sellel taga olema Eesti rahva tahe. Nii saadki allpool oma hääle anda: