Picture
Kui Hispaania konkistadoorid 16. sajandil Titicaca järve (Peruu) piirkonnas kanda kinnitasid, vägistasid, röövisid ja tapsid, tegid sealsed šamaanid sõjalise vastumanöövri. Nad needsid oma tõelise „kulla“ ehk kartuli!

Juba varem Avanejatega vestelnud Mayoruna hõimu šamaan Jose D. Goya (62) tunneb mainitud legendi väga hästi ning tutvustab meile selle huvitavaid üksikasju.

Kuidas sa kartuli needmisest tead?

Sellest teab iga Peruu ja Tšiili indiaanilaps. See on legendidest üks tuntumaid,  kuid lool on ka tugev tõepõhi all.

Miks kartul ära neeti?

See on šamaanide vana sõjaline manööver – anda neetud kuld või mõni muu röövitav vara vaenlasele, et teda seejärel mõne aja möödudes kohutav ebaõnn tabaks. Konkistadoorid saatsid Titicaca piirkonnas toime jubedaid tegusid ning levitasid uusi, tundmatuid haigusi. Loomulikult läksid kohalikud seepeale šamaanidelt abi otsima.

Olles tähele pannud, et hispaanlastele kartul maitseb ja nad kavatsevad selle Euroopasse tagasi viia needsid šamaanid taime ära, et see vaenlase tagalas laastamistööd teeks.

Kas sõjaplaan töötas?

Kartulitega laevad sattusid kohutavatesse raskustesse  (skorbuut, mässud,  tormid) ja paljud neist jäid kadunuks, kuid kartulite Euroopasse jõudes needuse efekt vähenes.

Miks?

Euroopas olid omad, katoliku kiriku šamaanid (preestrid – I.P.) ja nii keerles ümber taime spirituaalne, vaid teadjatele nähtav-kuuldav  sõda. See hoidis kartuli enamjaolt neutraalsena.

Kas needus on püsima jäänud või võib täna kartulit julgesti süüa?

Olen tähele pannud, et iidne needus tõstab pead, sest katoliku šamaanid on rahausu ja rumala vaimutööstuse tõttu nõrgenenud. Kui ma oleks valge inimene, siis ma kartulit ei sööks. Oleme püüdnud needust maha võtta, kuid see on niivõrd tugev ja iidne, et oleme endid tulemusteta mitu korda surmani väsitanud.

Mida see needus  teeb?

Vaata ringi! Valge inimese poeletid on vähki tekitavaid krõpsupakke täis, valge inimene õgib kiirsööklas friikartuleid... Valge inimene kooleb vähki, tärklisest tekib manalateele viiv mõttelaiskus, ta läheb surmavalt ülekaaluliseks. Näiteid on veelgi, räägitakse lausa kartulikatkust!

järgneb...

Imre Pärl
Avanejad, Peruu

Loe eelmisi lugusid indiaanitargaga: 1. osa, 2. osa, 3. osa, 4. osa.


 


Comments
Leave a Reply

  Avanejad

  Tõeline alternatiivmeedia!

  Avanejad kuude kaupa:

  January 2014
  December 2013
  November 2013
  October 2013
  September 2013
  August 2013
  July 2013
  June 2013
  May 2013
  April 2013